صفحه اصلي > آموزشی > راه اندازی موس کامپیوتر با avr ( جلسه اول )

راه اندازی موس کامپیوتر با avr ( جلسه اول )


13 تیر 1391. نويسنده: hp_mahmood

 

 

با سلام .

 

از وسایل ورودی برای کامپیوتر می توان به موس و کیبورد اشاره کرد . این وسایل دارای پروتوکل ارتباطی ساده ای هستند و می توان آنها رابا میکروکنترل نیز راه اندازی و استفاده کرد .

از این میان به راه اندازی کیبورد در برخی کتاب ها اشاره شده است اما ارتباط با موس چندان مورد توجه نبوده است .

ولی جالب اینجاست که اگر در یک پروژه از lcd  گرافیکی استفاده کنیم موس کامپیوتر می تواند ورودی خوبی برای ما به شمار آید به خصوص اگر سایز lcd  بزرگ باشد .

در بازار نیز موسهای صنعتی وجود دارند که به صورت یک گوی و دو کلید فشاری طراحی شده اند ،که دیگر نیاز به کشیدن موس روی یک سطح را ندارند و فقط کافیست گوی روی آن را چرخواند تا اشاره گر به هر جهت هدایت شود  . 


در این سری از آموزش که در 5 جلسه آماده خواهد شد قصد داریم که ارتباط موس با avr  را به طور کامل آموزش دهیم .

 در جلسه اول ،ابتدا به بررسی کاتالوگ ic   درایور یک موس و نحوه ارتباط و مودهای ارتباطی آن می پردازیم . سپس نحوه کنترل این درایور را با avr توضیح خواهیم داد و مود مناسب برای ارتباط با موس را انتخاب خواهیم کرد .


در جلسه دوم کدهای مورد نیاز را آموزش خواهیم داد . کدها در کامپایلر Bascom نوشته خواهد شد . در جلسه دوم یک برنامه ساده نوشته خواهد شد که با حرکت موس روی یک lcd گرافیکی موقعیت موس نمایش داده خواهد شد .


قبل از جلسه سوم یک فایل آموزشی برای راه اندازی کامل lcd گرافیکی بدون استفاده از توابع آماده آموزش داده خواهد شد . در این آموزش شما خواهید توانست یک lcd را بدون نیاز به توابع آماده راه اندازی کنید تا بتوانید هر تصویری را روی این lcd ایجاد کنید .

این آموزش جهت نمایش موشواره روی lcd لازم است .


در جلسه سوم یک پروژه خواهیم داشت که در آن اشاره گر موس رو lcd گرافیکی نمایش داده خواهد شد و با حرکت موس این اشاره گر حرکت خواهد کرد و با کلیک رو کلیدها خواهید توانست دو led را روشن و خاموش کنید .

 

  در جلسه چهارم یک پروژه دیگه خواهیم داشت که در این جلسه خواهید توانست روی lcd سرعت موس را تغییر دهید و همچنین چند کار دیگر روی خروجی انجام دهید .

در جلسه پنجم یک پروژه غیر رایگان خواهیم داشت که یک برنامه شبیه paint  ویندوز هست  .

 

در این برنامه شما می توانید یک نقاشی روی lcd گرافیکی بکشید و آن را ذخیره کنید . می توانید شکل کشیده شده را پاک کنید و یا کل صفحه را پاک کنید .  می توانید دایره یا خط رسم کنید . می توانید رنگ قلم را مشکی یا سفید کنید . می توانید تصویر ذخیره شده در میکرو را بازیابی کنید و روی آن تغییراتی ایجاد کنید .

فایل hex این پروژه رایگان و سورس و توضیحات خط به خط کد غیر رایگان خواهد بود .

قیمت آن بسیار پایین و هدف تشویق دوستان برای همکاری با سایت و نوشته شدن پروژه های بهتر و پر بار شدن سایت است . 

 

با ارسال پیشنهادات خود به ایمیل های زیر ما را در بهبود فعالیت های سایت راهنمایی کنید .email : mhp@iseee.ir

email :  info@iseee.ir


جلسه اول این آموزش را از لینک زیر دانلود کنید .

 

_______________________________________________

ps_2-mouse-driving-by-avr-num-01-www.iseee.ir-.rar [1.22 مگابایت] ( تعداد دانلود: 4617)

 

 

 

 

 

______________________________________________

 

 

جلسه دوم هم آماده شده و از لینک زیر می تونید دانلود کنید .

 

جلسه دوم را از ایـــــــــــــنــجـــــــــــا دانلود کنید .

 

تگهای مطلب :

computre mouse , avr,bascom,mouse drive,mouse driving,mouse drive by avr,راه اندازی موس,راه اندازیmouse, راه اندازی موس بسکام,راه اندازی mouse در bascom , اتصال موس به کامپیوتر, mouse connect to pc,mouse connect to computer, ps/2 mouse drive , ps/2 mouse,ps/2 protocol, ps/2 پروتوکل,اتصال میکرو به موس,اتصال avr به موس, اتصال avr به mouse , میکرو کنترلر و موسبازگشت